עתידנא סטודנטים

אודות מלגת עתידנא

הצורך

ישנם מעט מאוד מלגות המוצעות לסטודנטים ערבים וגם אלו הקיימות מתקבלות בעיקר על בסיס מצב סוציואקונומי ולא על פי פרמטרים אחרים של התאמה המשלבים כישורי מנהיגות והובלה כגון הרצון והיכולת להתנדב ולחנך נוער.

 

לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה, זהו חלקם של הסטודנטים הערבים באקדמיה הישראלית:

מספר הסטודנטים הערבים היום ולפני עשור:

0%
ב-2008
0%
ב-2018

מספר הסטודנטים הערבים היום ולפני עשור:

50,000

היום

27,000

לפני כעשור

חרף הגדילה המשמעותית המתוארת למעלה, מצביעים נתוני המועצה להשכלה גבוהה על אחוז נשירה גבוה משמעותית בשנה הראשונה ללימודים. בנוסף, ישנה גדילה במספר הסטודנטים הערבים המעדיפים לימודים באוניברסיטאות לא ישראליות.

המענה של עתידנא:

תכנית מלגות עתידנא החלה בשנת 2020 ונועדה לסייע לסטודנטים עם פוטנציאל מנהיגותי, ברוח ערכי עתידנא, להוביל נוער ולחולל שינוי בחברה. מלגאי עתידנא מתנדבים בתנועת הנוער עתידנא ומהווים מודל לחיקוי עבור הצעירים בתנועה.

מלגת עתידנא מיועדת לסטודנטים ערבים ישראלים הלומדים לתואר ראשון במוסדות ישראליים להשכלה גבוהה, המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

 

הצורך העולה אפוא הוא ביצירת קהילות סטודנטים ואקדמאים ערבים, המחוברים לערכי עתידנא, מחויבים להתנדבות, מעורבות ונתינה בתוך החברה הערבית, ומהווים גשר הולך ומתרחב של הערבים אל תחומי הפעילות המובילים במשק.

 

תכנית המלגות של עתידנא מסייעת לסטודנטים לסיים את לימודיהם בהצלחה כאן בישראל, ומעניקה להם כלים, מיומנויות ורשת חברתית תומכת, שיסייעו להם להתקבל למשרות איכותיות בתום הלימודים.

מטרות התכנית

תמיכה כלכלית

מלגת עתידנא לסטודנטים לתואר ראשון על סך 5000 ₪. המלגה תוענק בשני שלבים (תחילת וסוף שנת הלימודים)

 

בשנת 2021 העניקה עתידנא כ 100 מלגות (בגובה 10 אש"ח) לסטודנטים שעמדו בקריטריונים לקבלת המלגה.

 

הזכאות לקבלת מלגת עתידנא תאושר ותבחן על ידי ועדת ההיגוי של מלגות עתידנא. הועדה המורכבת מאנשי חינוך וחברה, ערבים ויהודים, בעלי ניסיון משמעותי בניהול והוראה במוסדות לחינוך פורמלי ובלתי פורמלי.סמינרים והעשרה למלגאי עתידנא:

 • מרבית תכניות המלגות הקיימות כיום מעניקות מלגות בעיקר על פי מצבו הסוציואקונומי של הסטודנט, עתידנא מעניקה גם עדיפות לכישורים וליכולות של הסטודנט.
 • תכנית המלגות של עתידנא מלווה את הסטודנט לאורך כל התואר, מקיימת סמינרים בהם מוענקים למלגאים הכשרות, כישורים רכים ותוכן העשרה. לאחר התואר המצטרפים המלגאים לקהילת עתידנא ובפניהם נפתחות אפשרויות להשתלבות בתוכניות ההמשך של הארגון.
 • בנוסף לתמיכה הכספית לכיסוי שכר הלימוד השנתי, על סך 5000 ₪ , מציעה עתידנא 2 סמינרים, באזרחות ובהעצמה אישית, וכן כ 50 שעות התנסות מקצועית במנהיגות, חינוך והובלת נוער.

סמינר ראשון

התחלת שנת הלימודים

העצמה אישית וכישורים רכים

סמינר השני

בין ינואר למרץ

קהילה ואזרחות

סמינר שלישי

בין אפריל למאי

מנהיגות ויזמות בקהילה ובחברה

מעורבות בקהילה

כל מלגאי של עתידנא יתנסה באופן מעשי במנהיגות, באמצעות הדרכת נוער עתידנא.

מודל קהילת עתידנא

מה מייחד אותנו? מבנה ותוכן!

 • מרבית תכניות המלגות הקיימות כיום מעניקות מלגות בעיקר על פי מצבו הסוציואקונומי של הסטודנט, עתידנא מעניקה גם עדיפות לכישורים וליכולות של הסטודנט.
 • תכנית המלגות של עתידנא מלווה את הסטודנט לאורך כל התואר, מקיימת סמינרים בהם מוענקים למלגאים הכשרות, כישורים רכים ותוכן העשרה. לאחר התואר המצטרפים המלגאים לקהילת עתידנא ובפניהם נפתחות אפשרויות להשתלבות בתוכניות ההמשך של הארגון.
 • בנוסף לתמיכה הכספית לכיסוי שכר הלימוד השנתי, על סך 5000 ₪ , מציעה עתידנא 2 סמינרים, באזרחות ובהעצמה אישית, וכן כ 50 שעות התנסות מקצועית במנהיגות, חינוך והובלת נוער.

אישורים הנדרשים לאימות הפרטים

תעודת זהות:

צילום תעודת זהות של המועמד כולל ספח מלא ופתוח, בקשה ללא תעודת זהות המועמד לא תיבדק.

אישור לימודים

 • אישור לימודים בציון שם הסטודנט, תואר, הפקולטה, ושנת הלימודים לתואר.
 • סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה הלומדים לתואר ראשון נדרשים לצרף תכנית לימודים שנתית בהיקף של 24 נקודות זכות או חמישה קורסים אקדמיים.
 • סטודנטים במכללות אזוריות נדרשים לצרף אישור לימודים עם חסות אקדמית של האוניברסיטה הנותנת חסות למכללה.

שכר לימוד

אישור המפרט את סכום שכר הלימוד השנתי, כולל פירוט באחוזים של היקף מערכת הלימודים השנתית.

משימה אישית

על מנת שבקשתך תיבחן יש לבצע משימת כתיבת מאמר דעה או צילום קטע וידיאו או קטע סאונד באחד מהנושאים הבאים:

 • שותפות ערבית יהודית בישראל- איך ניתן להשפיע לטובה על קרם היחסים שבין ערבים ליהודים בישראל.
 • היכן אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים מהיום.
 • אם היית מקים עמותה חברתית, מה היתה המטרה לשמה היית פועל.

אורך מאמר עד 350 מילים או קטע וידיאו או קטע סאונד של עד שתיים וחצי דקות.

ניתן לצלם וידיאו בפלאפון ואין צורך להשקיע בעריכה מקצועית.

ניתן להקליט סאונד בפלאפון או כל מכשיר הקלטה פשוט.

את המשימה ניתן לבצע בערבית, עברית או אנגלית.

ויקי בדריאן

ויקי עובדת במגזר הציבורי בעשרים השנים האחרונות במגוון רחב של תפקידים, בשנה האחרונה התמודדה ויקי על תפקיד ראש העיר קצרין. עבדה כדוברת עיריית קצרין, ובנוסף היתה אחראית להטמעת עולים ותושבים חדשים ויצרת קשרים עם משרדי ממשלה ולפיתוח תוכניות בעיר. בעלת תואר שני במדיניות ציבורית וביקורת פנימית.

ארז אשל

ממייסדי המדרשות למנהיגות חברתית ושימש במשך עשור כראש מדרשת עין פרת.
חבר הנהלה ופעיל בעשרות רבות של מיזמים ועמותות חברתיות בישראל. בעבר כיהן כמנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך והיה אחד ממנהיגי מאבק הסטודנטים להפחתת שכר הלימוד בשנת 1998 , מכהן כיו”ר ארגון לב אחד. ארז הוא סא”ל במיל' בצה”ל.

עו”ד איימן אבו-ריא

לאיימן ניסיון רב שנים כעו”ד בשירות הציבורי והפרטי.
החל 2003 איימן הוא הבעלים של משרד עורכי דין בחיפה הנחשב לאחד המשרדים המובילים בארץ בפיצויי הפקעת מקרקעין. המשרד מייצג גם פרטיים וגם גופים ממסדיים גדולים. בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית.

טוני נסר

מייסד ומנהל האגף הערבי בתנועת הנוער העובד והלומד מאז 1983 ועד 2019.
פעל רבות לשילוב צעירות ערביות בפעילות החינוך הבלתי פורמלי בעיקר בחברה הבדווית.
טוני יזם וליווה את המסעות לפולין של המדריכים מהחברה הערבית וקידם פעולות ההתנדבות לצעירים הערבים במסגרת השרות הלאומי-אזרחי. בוגר תוכנית מלווה משלחות בגרמניה מטעם הרשות לחילופין במשרד החוץ. בוגר תואר ראשון מדעי החברה והרוח היסטוריה כללית וגאוגרפיה ותואר שני בלימודי דמוקרטיה בינתחומיים במגמת היסטוריה.

עלי זחאלקה

עלי פועל בתחום החינוך למעלה מ 40 שנה בניהול מערכות חינוך חדשניות, הוא הקים וניהל בתי ספר בחברה הערבית בהם ביה"ס הדמוקרטי הראשון בכפר קרע. עלי שותף בהקמת מיזמים ועמותות שונות כגון: הפורום הערבי יהודי בוואדי ערה, ביה”ס הדו לשוני בכפר קרע, העמותה להעצמת הרוח בחינוך, העמותה החינוכית חברתית לשירות לאומי אזרחי בוואדי ערה. עלי כותב ומפרסם מאמרי אקטואליה ומרצה בתחום החינוך, התרבות וחיים משותפים. בוגר אוניברסיטת בן גוריון, מנהל חינוך וייעוץ ארגוני באוניברסיטת ת”א.

יפעת סלה

כיום מנכ”ל עמותת ‘אלומה – צעירים לשם שינוי’ המקדמת מוביליות של צעירים ישראלים מקבוצות ייחודיות, ופועלת לחיזוק תחושת השייכות שלהם לחברה הישראלית. יפעת חברת הנהלה ופעילה בהתנדבות בארגונים חברתיים שונים, אוהבת ומחויבת לפריפריה של החברה הישראלית. בעלת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, ותארים שניים במגדר ובמשפטים.

אשרף ג’בור

את דרכו החל כמחנך במערכת החינוך (היהודית והערבית) ובהמשך ניהל את התיכון העירוני שפרעם. מאז 2014 מנהל את התוכנית הלאומית להנגשת השכלה גבוהה לחברה הערבית. אשרף נמנה עם מייסדי המדרשה למנהיגות ישראלית משותפת, חבר בקונגרס הישראלי באוניברסיטת בר אילן ובמספר ועדות חינוך שונות. בעל תואר שני בניהול מערכות חינוך ובעל תואר ראשון במדעי החינוך מאוניברסיטת חיפה ובוגר התוכנית ליועצי קריירה לבעלי תואר שני מאוניברסיטת ת"א.

מוחמד אבו-אלהיגא

למוחמד ניסיון של שנים בתפקידים שונים בתנועת הנוער של הנוער העובד והוא היה בין הראשונים בחברה הערבית שעשו שירות אזרחי בתנועה.בין תפקידיו הנוספים מוחמד מנהל המחלקה לחינוך בלתי פורמאלי בעיריית טמרה, מנחה ארצי מנהיגות צעירה וסגן יו”ר אגודת מנהלי מחלקות הנוער בישראל. בוגר תואר ראשון בחינוך הוראה והיסטוריה ותואר שני בסוציולוגיה מאוניברסיטת חיפה.

דר׳ דליה פדילה

ד”ר פדילה היא המייסדת של רשת Q העוסקת בחינוך, ייעוץ ופיתוח ארגוני של מוסדות חינוך המקדמים חינוך איכותי בחברה הערבית. היא דוברת בינלאומית בנושאי חינוך, מעמד האישה וזהות. ד"ר פדילה כיהנה כנשיאת המכללה להנדסה ומדעים בחברה הערבית ועמדה בראש המנהלת האקדמית של מכללת אלקאסמי. לדליה דוקטורט בספרות אנגלית מאוניברסיטת בר אילן.

עמית דרי

לאחר 10 שנות שירות בצה”ל השתחרר בדרגת רס”ן ומאז 2011 עוסק ביזמות, ניהול ופעילות חברתית וחינוכית בדגש על נוער וצעירים. עמית הקים וניהל את עמותת "מילואימניקים בחזית" אשר עוסקת במאבק בתנועת החרם נגד ישראל ולמשך כמה שנים ניהל את המכינה במדרשה למנהיגות "תבור". למד הנדסה אזרחית בטכניון ובוגר תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.