עתידנא סטודנטים

אודות מלגת עתידנא

מלגת עתידנא מוענקת על ידי עמותת עתידנא- שותפות ערבית-יהודית המבוססת על כבוד הדדי ושיויון אזרחי מלא במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.
מלגת עתידנא היא פרויקט אחד מתוך שורה של מיזמים אותם מקדמת העמותה בחברה הערבית ובשותפות עם החברה היהודית.

מלגת עתידנא מיועדת לסטודנטים לתואר ראשון, מהחברה הערבית בישראל, הלומדים במוסדות ישראלים להשכלה גבוהה המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

המלגה מיועדת לסטודנטים מהחברה הערבית בעלי יכולות מנהיגות אשר מעוניינים להשפיע בתחום החינוך והנוער בחברה הערבית.

מלגאי עתידנא גאים בזהותם ותרבותם הערבית זאת גם על ידי מעורבות חברתית והשתלבות בחברה הישראלית.

מלגאי עתידנא יקבלו כלים וידע על מנת להוביל, להנהיג ולפתח את הקהילה שלהם כאזרחים שווים וכשותפים מלאים בכלכלה והאקדמיה הישראלית.

הצורך

לפי נתונים של המועצה להשכלה גבוהה, אלו אחוזי הסטודנטים הערבים באקדמיה הישראלית:

0%
ב-2008
0%
ב-2018

מספר הסטודנטים הערבים היום ולפני עשור:

50,000

היום

27,000

לפני כעשור

למרות הגדילה המשמעותית המתוארת לעיל, המועצה להשכלה גבוהה מצביעה על אחוז נשירה גבוה משמעותית בשנה הראשונה ללימודים. בנוסף, ישנה גדילה במספר הסטודנטים הערבים אשר יוצאים ללימודים באוניברסיטאות פלסטיניות, ירדן ובעולם בכלל.

תכנית המלגות של עתידנא מסייעת לסטודנטים לסיים את לימודיהם בהצלחה ובנוסף מעניקה כלים, מיומנויות ורשת חברתית תומכת להצלחה במציאת מקום עבודה לאחר הלימודים.

מטרות התכנית

תמיכה כלכלית

מלגת עתידנא לסטודנטים לתואר ראשון על סף 5000 ₪ כאשר המלגה תחולק לשלושה שלבים (תחילת, אמצע וסוף שנת הלימודים)
בשנת 2021 עתידנא תעניק 100 מלגות לסטודנטים העומדים בקריטריונים לקבלת המלגה.
הזכאות לקבלת מלגת עתידנא תאושר ותבחן על ידי ועדת ההיגוי של מלגת עתידנא המורכבת מאנשי חינוך וחברה, ערבים ויהודים, בעלי ניסיון משמעותי בניהול והוראה במוסדות לחינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי.

סמינרים והעשרה למלגאי עתידנא:

מלגאי עתידנא יעברו 3 סמינרים (חד יומי) במהלך השנה. סמינרים אלו נועדו לעיסוק בערכי תנועת עתידנא וגם על מנת להעניק כלים ומיומנות להצלחה בתואר ולאחריו במציאת מקום עבודה:

סמינר ראשון

התחלת שנת הלימודים

העצמה אישית וכישורים רכים

סמינר השני

בין ינואר למרץ

קהילה ואזרחות

סמינר שלישי

בין אפריל למאי

מנהיגות ויזמות בקהילה ובחברה

מעורבות בקהילה

כל מלגאי של עתידנא יקבל התנסות מעשית במנהיגות ובהדרכת נוער עתידנא.

מודל קהילת עתידנא

מה מייחד אותנו? מבנה ותוכן!

מרבית תכניות המלגות הקיימות כיום מעניקות מלגות בעיקר על פי מצב סוציואקונומי של הסטודנט, עתידנא מעניקה גם עדיפות לכישורים ויכולות של הסטודנט.
תכנית המלגות של עתידנא מלווה את הסטודנט לאורך כל התואר,מעניקה לו הכשרות וכישורים רכים זאת על ידי סמינרים ותוכן העשרה. לאחר התואר הבוגר נכנס לקהילת עתידנא ותכניות ההמשך.
בנוסף לתמיכה הכספית לכיסוי שכר הלימוד השנתי, על סך 5000 ₪ , עתידנא מציעה 2 סמינרי אזרחות והעצמה אישית ובנוסף כ 50 שעות התנסות במנהיגות, חינוך והובלת נוער.

בדיקה

ויקי בדריאן

ויקי עובדת במגזר הציבורי בעשרים השנים האחרונות במגוון רחב של תפקידים, בשנה האחרונה התמודדה ויקי על תפקיד ראש העיר קצרין. עבדה כדוברת עיריית קצרין, ובנוסף היתה אחראית להטמעת עולים ותושבים חדשים ויצרת קשרים עם משרדי ממשלה ולפיתוח תוכניות בעיר. בעלת תואר שני במדיניות ציבורית וביקורת פנימית.

ארז אשל

ממייסדי המדרשות למנהיגות חברתית ושימש במשך עשור כראש מדרשת עין פרת.
חבר הנהלה ופעיל בעשרות רבות של מיזמים ועמותות חברתיות בישראל. בעבר כיהן כמנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך והיה אחד ממנהיגי מאבק הסטודנטים להפחתת שכר הלימוד בשנת 1998 , מכהן כיו”ר ארגון לב אחד. ארז הוא סא”ל במיל' בצה”ל.

עו”ד איימן אבו-ריא

לאיימן ניסיון רב שנים כעו”ד בשירות הציבורי והפרטי.
החל 2003 איימן הוא הבעלים של משרד עורכי דין בחיפה הנחשב לאחד המשרדים המובילים בארץ בפיצויי הפקעת מקרקעין. המשרד מייצג גם פרטיים וגם גופים ממסדיים גדולים. בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית.

טוני נסר

מייסד ומנהל האגף הערבי בתנועת הנוער העובד והלומד מאז 1983 ועד 2019.
פעל רבות לשילוב צעירות ערביות בפעילות החינוך הבלתי פורמלי בעיקר בחברה הבדווית.
טוני יזם וליווה את המסעות לפולין של המדריכים מהחברה הערבית וקידם פעולות ההתנדבות לצעירים הערבים במסגרת השרות הלאומי-אזרחי. בוגר תוכנית מלווה משלחות בגרמניה מטעם הרשות לחילופין במשרד החוץ. בוגר תואר ראשון מדעי החברה והרוח היסטוריה כללית וגאוגרפיה ותואר שני בלימודי דמוקרטיה בינתחומיים במגמת היסטוריה.

עלי זחאלקה

עלי פועל בתחום החינוך למעלה מ 40 שנה בניהול מערכות חינוך חדשניות, הוא הקים וניהל בתי ספר בחברה הערבית בהם ביה"ס הדמוקרטי הראשון בכפר קרע. עלי שותף בהקמת מיזמים ועמותות שונות כגון: הפורום הערבי יהודי בוואדי ערה, ביה”ס הדו לשוני בכפר קרע, העמותה להעצמת הרוח בחינוך, העמותה החינוכית חברתית לשירות לאומי אזרחי בוואדי ערה. עלי כותב ומפרסם מאמרי אקטואליה ומרצה בתחום החינוך, התרבות וחיים משותפים. בוגר אוניברסיטת בן גוריון, מנהל חינוך וייעוץ ארגוני באוניברסיטת ת”א.

יפעת סלה

כיום מנכ”ל עמותת ‘אלומה – צעירים לשם שינוי’ המקדמת מוביליות של צעירים ישראלים מקבוצות ייחודיות, ופועלת לחיזוק תחושת השייכות שלהם לחברה הישראלית. יפעת חברת הנהלה ופעילה בהתנדבות בארגונים חברתיים שונים, אוהבת ומחויבת לפריפריה של החברה הישראלית. בעלת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, ותארים שניים במגדר ובמשפטים.

אשרף ג’בור

את דרכו החל כמחנך במערכת החינוך (היהודית והערבית) ובהמשך ניהל את התיכון העירוני שפרעם. מאז 2014 מנהל את התוכנית הלאומית להנגשת השכלה גבוהה לחברה הערבית. אשרף נמנה עם מייסדי המדרשה למנהיגות ישראלית משותפת, חבר בקונגרס הישראלי באוניברסיטת בר אילן ובמספר ועדות חינוך שונות. בעל תואר שני בניהול מערכות חינוך ובעל תואר ראשון במדעי החינוך מאוניברסיטת חיפה ובוגר התוכנית ליועצי קריירה לבעלי תואר שני מאוניברסיטת ת"א.

דר׳ דליה פדילה

ד”ר פדילה היא המייסדת של רשת Q העוסקת בחינוך, ייעוץ ופיתוח ארגוני של מוסדות חינוך המקדמים חינוך איכותי בחברה הערבית. היא דוברת בינלאומית בנושאי חינוך, מעמד האישה וזהות. ד"ר פדילה כיהנה כנשיאת המכללה להנדסה ומדעים בחברה הערבית ועמדה בראש המנהלת האקדמית של מכללת אלקאסמי. לדליה דוקטורט בספרות אנגלית מאוניברסיטת בר אילן.

עמית דרי

לאחר 10 שנות שירות בצה”ל השתחרר בדרגת רס”ן ומאז 2011 עוסק ביזמות, ניהול ופעילות חברתית וחינוכית בדגש על נוער וצעירים. עמית הקים וניהל את עמותת "מילואימניקים בחזית" אשר עוסקת במאבק בתנועת החרם נגד ישראל ולמשך כמה שנים ניהל את המכינה במדרשה למנהיגות "תבור". למד הנדסה אזרחית בטכניון ובוגר תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.