עתידנא סטודנטים

אודות מלגת עתידנא

הצורך

ישנם מעט מאוד מלגות המוצעות לסטודנטים ערבים וגם אלו הקיימות מתקבלות בעיקר על בסיס מצב סוציואקונומי ולא על פי פרמטרים אחרים של התאמה המשלבים כישורי מנהיגות והובלה, רצון ויכולת להתנדב ולחנך נוער.

לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה, זהו חלקם של הסטודנטים הערבים באקדמיה הישראלית:

מספר הסטודנטים הערבים היום ולפני עשור:

מ-2008

ב-2018

מספר הסטודנטים הערבים היום ולפני עשור:

0
היום
0
לפני כעשור

חרף הגדילה המשמעותית המתוארת למעלה, מצביעים נתוני המועצה להשכלה גבוהה על אחוז נשירה גבוה משמעותית בשנה הראשונה ללימודים. בנוסף, ישנה גדילה במספר הסטודנטים הערבים המעדיפים לימודים באוניברסיטאות לא ישראליות.

המענה של עתידנא:

תכנית מלגות עתידנא החלה בשנת 2020 ונועדה לסייע לסטודנטים עם פוטנציאל מנהיגותי, ברוח ערכי עתידנא, להוביל נוער ולחולל שינוי בחברה הערבית בישראל. מלגאי עתידנא מתנדבים בתנועת הנוער עתידנא ומהווים מודל לחיקוי עבור הצעירים בתנועה.

מלגת עתידנא מיועדת לסטודנטים ערבים ישראלים הלומדים לתואר ראשון במוסדות ישראליים  המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

הצורך  הוא ביצירת קהילות סטודנטים ואקדמאים ערבים, המחוברים לערכי עתידנא, מחויבים להתנדבות, מעורבות ונתינה בתוך החברה הערבית, ומהווים גשר הולך ומתרחב של הערבים אל תחומי הפעילות המובילים במשק.

תכנית המלגות של עתידנא מסייעת לסטודנטים לסיים את לימודיהם בהצלחה כאן בישראל, ומעניקה להם כלים, מיומנויות ורשת חברתית תומכת, שיסייעו להם להתקבל למשרות איכותיות בתום הלימודים.

מטרות התכנית

טיפוח כישורי מנהיגות והדרכה בקרב סטודנטים בעלי פוטנציאל מנהיגותי מהחברה הערבית, על מנת לחזק ולהצמיח ילדים ונוער בחברה הערבית ועל מנת להוות מודל לחיקוי עבורם ברוח ערכי תנועת עתידנא

חיזוק תחושת המסוגלות בקרב הסטודנטים הערבים באמצעות תמיכה מקצועית ובמסגרת סמינרים ותכני העשרה במהלך התואר

הגדלת מספר הסטודנטים הערבים הלומדים לתואר ראשון במוסדות ישראליים להשכלה גבוהה

בניית קהילה לומדת, תומכת ויציבה לאורך שנים מסיום התואר

תמיכה כלכלית

מלגת עתידנא לסטודנטים לתואר ראשון על סך 5000 ₪. המלגה תוענק בשני שלבים (תחילת וסוף שנת הלימודים)

בשנת 2021 העניקה עתידנא כ 100 מלגות (בגובה 10 אש"ח) לסטודנטים שעמדו בקריטריונים לקבלת המלגה.

הזכאות לקבלת מלגת עתידנא תאושר ותבחן על ידי ועדת ההיגוי של מלגות עתידנא. הועדה המורכבת מאנשי חינוך וחברה, ערבים ויהודים, בעלי ניסיון משמעותי בניהול והוראה במוסדות לחינוך פורמלי ובלתי פורמלי.

מה מייחד אותנו ? מבנה ותוכן !

מה מייחד אותנו? מבנה ותוכן!

  • מרבית תכניות המלגות הקיימות כיום מעניקות מלגות בעיקר על פי מצבו הסוציואקונומי של הסטודנט, עתידנא מעניקה גם עדיפות לכישורים וליכולות של הסטודנט.
  • תכנית המלגות של עתידנא מלווה את הסטודנט לאורך כל התואר, מקיימת סמינרים בהם מוענקים למלגאים הכשרות, כישורים רכים ותוכן העשרה. לאחר התואר המצטרפים המלגאים לקהילת עתידנא ובפניהם נפתחות אפשרויות להשתלבות בתוכניות ההמשך של הארגון.
  • בנוסף לתמיכה הכספית לכיסוי שכר הלימוד השנתי, על סך 5000 ₪ , מציעה עתידנא 2 סמינרים, באזרחות ובהעצמה אישית, וכן כ 50 שעות התנסות מקצועית במנהיגות, חינוך והובלת נוער.

תמיכה כספית

סמינרי תוכן השראה והעשרה

מעורבות בקהילה והתנסות מעשית

מעורבות בקהילה

כל מלגאי של עתידנא יתנסה באופן מעשי במנהיגות, באמצעות הדרכת נוער עתידנא.

ההרשמה לשנה הקרובה נסגרה,
ניפגש בשנה הבאה

הירשמו לניוז לייטר

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל עדכונים שוטפים על הפעילות שלנו.

תרומות לעתידנא

תשלום עבור פעילויות