למה עתידנא

עתידנא היא שותפות אמיצה

תנועת עתידנא הינה עמותה ללא כוונת רווח אשר הוקמה ב 2018 על מנת לענות לאתגר הנ"ל. אנו, אנשי חינוך, חברה ויזמות ישראלית, סבורים כי השתלבות אמיתית תחל רק כאשר כולנו, ערבים כיהודים, נראה בציבור הערבי-ישראלי שותף שווה זכויות במדינה יהודית ודמוקרטית.

האתגר

לאחר למעלה מ 70 שנות צמיחה החברה הישראלית שקועה במשבר אמון פנימי עמוק ממנו עולה אתגר גדול ובלתי פתור: השתלבות מלאה ומוצלחת של הערבים בחברה הישראלית.

הסיבה למשבר האמון, להבנתנו, אינה מחסור בתוכניות או במאמצים, אלא היעדר תנועה ברוח עתידנא הפונה באומץ אל הרוב הערבי-יהודי המעוניין בהשתלבות כזו.

קולנו ברור: הגיע הזמן למנהיגות ערבית אשר תזנח את הבדלנות ותוביל להשתלבות מוצלחת והגיע הזמן שהציבור היהודי בישראל, כמו גם מנהיגותו הפוליטית, יראו באזרחים הערבים שותפים מלאים בהמשך בנייתן של המדינה והחברה הישראלית, בהווה ובעתיד. יחד, ערבים ויהודים, נפעל יחד לחיזוקה וחוסנה של מדינת ישראל למען כולנו.

השותפים הערבים

אנו גאים בזהותנו, בתרבותנו בשפתנו, ובשורשינו הערביים, והם שמעניקים לנו את הכוח להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית בצביונה.

 

אנו משוכנעים כי בכוחה של הכרה זו לסדוק את חומות הפחד בקרב חברינו היהודים, ולסלול דרך חדשה במאבק הארוך שהתחילו אבותינו למען שוויון מלא של הערבים במדינת ישראל. אנו יודעים שרבים מהערבים מרגישים כמונו, ושישנם גם לא מעטים החושבים אחרת.

 

לפיכך, התנדבנו בנפש חפצה להניף את דגל השינוי ולהורות את הדרך אליו בקרב הקהילות בהן אנו חיים.

השותפים היהודים

אנו, ישראלים יהודים הנמנים על המחנה הלאומי, מעריכים את שותפינו הערבים על יוזמתם האמיצה ותומכים בה בלב שלם.

 

אנו מרגישים חובה אזרחית ולאומית עליונה להיאבק כתף אל כתף עם חברינו הערבים, למען שוויון אזרחי לאזרחים הערבים במדינת ישראל.

 

אנו מכירים בעובדה שרבים במחנה הלאומי מסרבים לראות בערבים בישראל אזרחים שווים. אנו רואים בכך טעות ואף סטייה מערכי הבסיס של המחנה הלאומי, ומאמינים כי לחזוננו המשותף חשיבות עצומה להבטחת עתידה של החברה הישראלית.

 

לפיכך לקחנו על עצמנו להבקיע דרך ולגייס שותפים רבים ככל האפשר למען שותפות והשתלבות.

אנו, הערבים והיהודים

חברנו יחד כדי לבנות את בישראל חברת מופת, כדי להיאבק בקולות הצורמים בתוכנו וכדי לעודד את רוחות הפיוס ברחובות הקטנים ובחלונות הגבוהים, בקרב הציבור והממסד.

אנו מודעים לכובד המשימה, חשים בו ומבינים שהצהרות אלו עוד תיבחנה בזמנים קשים. אף על פי כן, חברנו יחד כדי להפיץ הסכמה זו ולממש אותה ברמה הסמלית ויותר מכך ברמה המעשית.

בעיני רוחנו אנו רואים מדינה שלווה, מצליחה ובוטחת, שמקיימת בתוכה שיווי משקל פנימי, בו זהותה איננה מעיבה על שוויונה ושוויונה איננו גורע מזהותה.

הנחות עבודה

1 |

משבר מנהיגות

מדינת ישראל סובלת ממשבר מנהיגות מתמשך הפוגע בחוסנה החברתי של המדינה ומעצים את הקרע בין אזרחי ישראל הערבים והיהודים. המנהיגות הערבית מעודדת בדלנות והמנהיגות היהודית לא מעמידה פלטפורמה נגישה ולאלו המעוניינים להשתלב.

2 |

גוון פוליטי

מרבית היוזמות הקיימות כיום נושאות גוון פוליטי קיצוני, המרתיע קהלים רחבים, בציבור הערבי והיהודי, מלהצטרף אליהן.

3 |תכנית עבודה אפקטיבית

על מנת לתת מענה יעיל לאתגרי השותפות וההשתלבות, כל תכנית עבודה אפקטיבית חייבת לכלול:

 מודל מעשי וחדשני להשתלבות מוצלחת

 התייחסות ומענה גם לממד האישי וגם לממד הלאומי\אזרחי 

אישורים הנדרשים לאימות הפרטים

תעודת זהות:

צילום תעודת זהות של המועמד כולל ספח מלא ופתוח, בקשה ללא תעודת זהות המועמד לא תיבדק.

אישור לימודים

  • אישור לימודים בציון שם הסטודנט, תואר, הפקולטה, ושנת הלימודים לתואר.
  • סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה הלומדים לתואר ראשון נדרשים לצרף תכנית לימודים שנתית בהיקף של 24 נקודות זכות או חמישה קורסים אקדמיים.
  • סטודנטים במכללות אזוריות נדרשים לצרף אישור לימודים עם חסות אקדמית של האוניברסיטה הנותנת חסות למכללה.

שכר לימוד

אישור המפרט את סכום שכר הלימוד השנתי, כולל פירוט באחוזים של היקף מערכת הלימודים השנתית.

משימה אישית

על מנת שבקשתך תיבחן יש לבצע משימת כתיבת מאמר דעה או צילום קטע וידיאו או קטע סאונד באחד מהנושאים הבאים:

  • שותפות ערבית יהודית בישראל- איך ניתן להשפיע לטובה על קרם היחסים שבין ערבים ליהודים בישראל.
  • היכן אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים מהיום.
  • אם היית מקים עמותה חברתית, מה היתה המטרה לשמה היית פועל.

אורך מאמר עד 350 מילים או קטע וידיאו או קטע סאונד של עד שתיים וחצי דקות.

ניתן לצלם וידיאו בפלאפון ואין צורך להשקיע בעריכה מקצועית.

ניתן להקליט סאונד בפלאפון או כל מכשיר הקלטה פשוט.

את המשימה ניתן לבצע בערבית, עברית או אנגלית.

ויקי בדריאן

ויקי עובדת במגזר הציבורי בעשרים השנים האחרונות במגוון רחב של תפקידים, בשנה האחרונה התמודדה ויקי על תפקיד ראש העיר קצרין. עבדה כדוברת עיריית קצרין, ובנוסף היתה אחראית להטמעת עולים ותושבים חדשים ויצרת קשרים עם משרדי ממשלה ולפיתוח תוכניות בעיר. בעלת תואר שני במדיניות ציבורית וביקורת פנימית.

ארז אשל

ממייסדי המדרשות למנהיגות חברתית ושימש במשך עשור כראש מדרשת עין פרת.
חבר הנהלה ופעיל בעשרות רבות של מיזמים ועמותות חברתיות בישראל. בעבר כיהן כמנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך והיה אחד ממנהיגי מאבק הסטודנטים להפחתת שכר הלימוד בשנת 1998 , מכהן כיו”ר ארגון לב אחד. ארז הוא סא”ל במיל' בצה”ל.

עו”ד איימן אבו-ריא

לאיימן ניסיון רב שנים כעו”ד בשירות הציבורי והפרטי.
החל 2003 איימן הוא הבעלים של משרד עורכי דין בחיפה הנחשב לאחד המשרדים המובילים בארץ בפיצויי הפקעת מקרקעין. המשרד מייצג גם פרטיים וגם גופים ממסדיים גדולים. בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית.

טוני נסר

מייסד ומנהל האגף הערבי בתנועת הנוער העובד והלומד מאז 1983 ועד 2019.
פעל רבות לשילוב צעירות ערביות בפעילות החינוך הבלתי פורמלי בעיקר בחברה הבדווית.
טוני יזם וליווה את המסעות לפולין של המדריכים מהחברה הערבית וקידם פעולות ההתנדבות לצעירים הערבים במסגרת השרות הלאומי-אזרחי. בוגר תוכנית מלווה משלחות בגרמניה מטעם הרשות לחילופין במשרד החוץ. בוגר תואר ראשון מדעי החברה והרוח היסטוריה כללית וגאוגרפיה ותואר שני בלימודי דמוקרטיה בינתחומיים במגמת היסטוריה.

עלי זחאלקה

עלי פועל בתחום החינוך למעלה מ 40 שנה בניהול מערכות חינוך חדשניות, הוא הקים וניהל בתי ספר בחברה הערבית בהם ביה"ס הדמוקרטי הראשון בכפר קרע. עלי שותף בהקמת מיזמים ועמותות שונות כגון: הפורום הערבי יהודי בוואדי ערה, ביה”ס הדו לשוני בכפר קרע, העמותה להעצמת הרוח בחינוך, העמותה החינוכית חברתית לשירות לאומי אזרחי בוואדי ערה. עלי כותב ומפרסם מאמרי אקטואליה ומרצה בתחום החינוך, התרבות וחיים משותפים. בוגר אוניברסיטת בן גוריון, מנהל חינוך וייעוץ ארגוני באוניברסיטת ת”א.

יפעת סלה

כיום מנכ”ל עמותת ‘אלומה – צעירים לשם שינוי’ המקדמת מוביליות של צעירים ישראלים מקבוצות ייחודיות, ופועלת לחיזוק תחושת השייכות שלהם לחברה הישראלית. יפעת חברת הנהלה ופעילה בהתנדבות בארגונים חברתיים שונים, אוהבת ומחויבת לפריפריה של החברה הישראלית. בעלת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, ותארים שניים במגדר ובמשפטים.

אשרף ג’בור

את דרכו החל כמחנך במערכת החינוך (היהודית והערבית) ובהמשך ניהל את התיכון העירוני שפרעם. מאז 2014 מנהל את התוכנית הלאומית להנגשת השכלה גבוהה לחברה הערבית. אשרף נמנה עם מייסדי המדרשה למנהיגות ישראלית משותפת, חבר בקונגרס הישראלי באוניברסיטת בר אילן ובמספר ועדות חינוך שונות. בעל תואר שני בניהול מערכות חינוך ובעל תואר ראשון במדעי החינוך מאוניברסיטת חיפה ובוגר התוכנית ליועצי קריירה לבעלי תואר שני מאוניברסיטת ת"א.

מוחמד אבו-אלהיגא

למוחמד ניסיון של שנים בתפקידים שונים בתנועת הנוער של הנוער העובד והוא היה בין הראשונים בחברה הערבית שעשו שירות אזרחי בתנועה.בין תפקידיו הנוספים מוחמד מנהל המחלקה לחינוך בלתי פורמאלי בעיריית טמרה, מנחה ארצי מנהיגות צעירה וסגן יו”ר אגודת מנהלי מחלקות הנוער בישראל. בוגר תואר ראשון בחינוך הוראה והיסטוריה ותואר שני בסוציולוגיה מאוניברסיטת חיפה.

דר׳ דליה פדילה

ד”ר פדילה היא המייסדת של רשת Q העוסקת בחינוך, ייעוץ ופיתוח ארגוני של מוסדות חינוך המקדמים חינוך איכותי בחברה הערבית. היא דוברת בינלאומית בנושאי חינוך, מעמד האישה וזהות. ד"ר פדילה כיהנה כנשיאת המכללה להנדסה ומדעים בחברה הערבית ועמדה בראש המנהלת האקדמית של מכללת אלקאסמי. לדליה דוקטורט בספרות אנגלית מאוניברסיטת בר אילן.

עמית דרי

לאחר 10 שנות שירות בצה”ל השתחרר בדרגת רס”ן ומאז 2011 עוסק ביזמות, ניהול ופעילות חברתית וחינוכית בדגש על נוער וצעירים. עמית הקים וניהל את עמותת "מילואימניקים בחזית" אשר עוסקת במאבק בתנועת החרם נגד ישראל ולמשך כמה שנים ניהל את המכינה במדרשה למנהיגות "תבור". למד הנדסה אזרחית בטכניון ובוגר תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.