נוער עתידנא

הצורך

הנוער הערבי ישראלי חסר מסגרות חינוכיות בלתי פורמליות ובמיוחד כאלו שיאפשרו לו להשתלב ולהיות מעורב יותר בחברה הישראלית. תנועות הנוער הקיימות בחברה הערבית אינן מנוהלות על ידי ערבים וכולן מסונפות לעמותות ותנועות נוער יהודיות. זו אחת הסיבות למיעוט השתתפות של נוער ערבי.

הערכים המובילים

mature-muslim-couple-at-home.jpg

זהות ותרבות ערבית

גאווה בזהות הערבית ,קשר עמוק ומחייב למורשת, מנהגים, השפה הערבית, ערכי המשפחה והקהילה והדתות השונות.

muslim-group-of-friends-stacking-hands.jpg

השתלבות

תנועת עתידנא תחנך את חניכיה לאזרחות פעילה בחברה הישראלית ותסייע להם להשתלב הן באמצעות לימוד השפה העברית והן באמצעות הקניית מיומנויות מנהיגותיות וחברתיות שיקלו על בוגריה להשתלב בהשכלה הגבוהה, במשק הישראלי ובציבוריות הישראלית.

closeup-of-woman-hand-written-with-no-word-on-palm.jpg

מיגור תופעת האלימות

תנועת עתידנא תחנך ותפעל למיגור תופעת האלימות בחברה הערבית. סובלנות, דיאלוג וכבוד הדדי יעמדו בבסיס התהליך החינוכי בתנועה

excellent-customer-satisfaction-feedback.jpg

אחריות ומצוינות

קידום ערכי המצוינות והעלאת תחושת המסוגלות، הגברת האמונה של בני הנוער ביכולותיהם האישיות וטיפוח המנהיגות בעלת כלים אפקטיביים להצטיין בכל תחומי החיים. כל זאת לא רק לטובתם האישית אלא גם לטובת כלל אזרחי ישראל.

מטרות התנועה

1

להעניק לחניכי התנועה מיומנויות וכישורים שיאפשרו להם ליזום ולקדם את החברה הערבית ולהיות חלק בלתי נפרד מסיפור ההצלחה הישראלי.

2

עידוד חניכי התנועה לאחריות, מצויינות, מעורבות חברתית והתנדבות.

3

כנגד מגמות הבדלנות, התנועה תעמיד אלטרנטיבה הפועלת להשגת שוויון אזרחי מלא לצד מעורבות אזרחית והתנדבות.

מבנה התנועה ויעדים מרכזיים

muslim-girl-with-her-classmate.jpg

שכבה צעירה

2 קבוצות תלמידים ובני נוער מכיתה ד-ו

a-group-of-diverse-teenagers.jpg

שכבה מתבגרת

2 קבוצות תלמידים ובני נוער מכיתה ז-י

two-students-studying-in-park-on-grass.jpg

שכבה בוגרת

קבוצת תלמידים ובני נוער מכיתה י"א-י"ב

סוגי הפעילות והנושאים העקרוניים

ויקי בדריאן

ויקי עובדת במגזר הציבורי בעשרים השנים האחרונות במגוון רחב של תפקידים, בשנה האחרונה התמודדה ויקי על תפקיד ראש העיר קצרין. עבדה כדוברת עיריית קצרין, ובנוסף היתה אחראית להטמעת עולים ותושבים חדשים ויצרת קשרים עם משרדי ממשלה ולפיתוח תוכניות בעיר. בעלת תואר שני במדיניות ציבורית וביקורת פנימית.

ארז אשל

ממייסדי המדרשות למנהיגות חברתית ושימש במשך עשור כראש מדרשת עין פרת.
חבר הנהלה ופעיל בעשרות רבות של מיזמים ועמותות חברתיות בישראל. בעבר כיהן כמנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך והיה אחד ממנהיגי מאבק הסטודנטים להפחתת שכר הלימוד בשנת 1998 , מכהן כיו”ר ארגון לב אחד. ארז הוא סא”ל במיל' בצה”ל.

עו”ד איימן אבו-ריא

לאיימן ניסיון רב שנים כעו”ד בשירות הציבורי והפרטי.
החל 2003 איימן הוא הבעלים של משרד עורכי דין בחיפה הנחשב לאחד המשרדים המובילים בארץ בפיצויי הפקעת מקרקעין. המשרד מייצג גם פרטיים וגם גופים ממסדיים גדולים. בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית.

טוני נסר

מייסד ומנהל האגף הערבי בתנועת הנוער העובד והלומד מאז 1983 ועד 2019.
פעל רבות לשילוב צעירות ערביות בפעילות החינוך הבלתי פורמלי בעיקר בחברה הבדווית.
טוני יזם וליווה את המסעות לפולין של המדריכים מהחברה הערבית וקידם פעולות ההתנדבות לצעירים הערבים במסגרת השרות הלאומי-אזרחי. בוגר תוכנית מלווה משלחות בגרמניה מטעם הרשות לחילופין במשרד החוץ. בוגר תואר ראשון מדעי החברה והרוח היסטוריה כללית וגאוגרפיה ותואר שני בלימודי דמוקרטיה בינתחומיים במגמת היסטוריה.

עלי זחאלקה

עלי פועל בתחום החינוך למעלה מ 40 שנה בניהול מערכות חינוך חדשניות, הוא הקים וניהל בתי ספר בחברה הערבית בהם ביה"ס הדמוקרטי הראשון בכפר קרע. עלי שותף בהקמת מיזמים ועמותות שונות כגון: הפורום הערבי יהודי בוואדי ערה, ביה”ס הדו לשוני בכפר קרע, העמותה להעצמת הרוח בחינוך, העמותה החינוכית חברתית לשירות לאומי אזרחי בוואדי ערה. עלי כותב ומפרסם מאמרי אקטואליה ומרצה בתחום החינוך, התרבות וחיים משותפים. בוגר אוניברסיטת בן גוריון, מנהל חינוך וייעוץ ארגוני באוניברסיטת ת”א.

יפעת סלה

כיום מנכ”ל עמותת ‘אלומה – צעירים לשם שינוי’ המקדמת מוביליות של צעירים ישראלים מקבוצות ייחודיות, ופועלת לחיזוק תחושת השייכות שלהם לחברה הישראלית. יפעת חברת הנהלה ופעילה בהתנדבות בארגונים חברתיים שונים, אוהבת ומחויבת לפריפריה של החברה הישראלית. בעלת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, ותארים שניים במגדר ובמשפטים.

אשרף ג’בור

את דרכו החל כמחנך במערכת החינוך (היהודית והערבית) ובהמשך ניהל את התיכון העירוני שפרעם. מאז 2014 מנהל את התוכנית הלאומית להנגשת השכלה גבוהה לחברה הערבית. אשרף נמנה עם מייסדי המדרשה למנהיגות ישראלית משותפת, חבר בקונגרס הישראלי באוניברסיטת בר אילן ובמספר ועדות חינוך שונות. בעל תואר שני בניהול מערכות חינוך ובעל תואר ראשון במדעי החינוך מאוניברסיטת חיפה ובוגר התוכנית ליועצי קריירה לבעלי תואר שני מאוניברסיטת ת"א.

דר׳ דליה פדילה

ד”ר פדילה היא המייסדת של רשת Q העוסקת בחינוך, ייעוץ ופיתוח ארגוני של מוסדות חינוך המקדמים חינוך איכותי בחברה הערבית. היא דוברת בינלאומית בנושאי חינוך, מעמד האישה וזהות. ד"ר פדילה כיהנה כנשיאת המכללה להנדסה ומדעים בחברה הערבית ועמדה בראש המנהלת האקדמית של מכללת אלקאסמי. לדליה דוקטורט בספרות אנגלית מאוניברסיטת בר אילן.

עמית דרי

לאחר 10 שנות שירות בצה”ל השתחרר בדרגת רס”ן ומאז 2011 עוסק ביזמות, ניהול ופעילות חברתית וחינוכית בדגש על נוער וצעירים. עמית הקים וניהל את עמותת "מילואימניקים בחזית" אשר עוסקת במאבק בתנועת החרם נגד ישראל ולמשך כמה שנים ניהל את המכינה במדרשה למנהיגות "תבור". למד הנדסה אזרחית בטכניון ובוגר תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.