נוער עתידנא

הצורך

הנוער הערבי חסר מסגרות חינוך בלתי פורמאלי. אין בחברה הערבית תנועת נוער ערבית, תנועות הנוער הפעילות בחברה הערבית מסונפות לתנועות הנוער היהודיות ולרוב אינן עונות על הצרכים של הנוער הערבי. זו גם הסיבה למיעוט ההשתתפות של הנוער הערבי במסגרות החינוך הבלתי פורמאלי.

המענה של עתידנא

תכנית הדגל שלנו היא תנועת הנוער עתידנא אשר הוקמה ב 2018 ופועלת ביישובים ערבים ברחבי הארץ בכיתות ד'-י"ב. התנועה מחנכת לערכי עתידנא, להשתלבות ומעורבות חברתית בחברה הערבית והכלל ישראלית, ומלווה את חניכיה לאחר סיום התיכון בתכניות המשך.

הערכים המובילים

mature-muslim-couple-at-home.jpg

זהות ותרבות ערבית

גאווה בזהות הערבית,קשר עמוק ומחייב למורשת, למנהגים, לשפה וערכי המשפחה, הקהילה והדתות השונות

muslim-group-of-friends-stacking-hands.jpg

השתלבות

תנועת הנוער של עתידנא תחנך את חניכיה לאזרחות פעילה ולמעורבות חברתית, ותסייע להם להשתלב הן באמצעות לימוד השפה העברית והן באמצעות הקניית מיומנויות מנהיגותיות וחברתיות, שיקלו על בוגריה להשתלב בהשכלה הגבוהה, בהובלת המשק, ובחיי הציבור הישראלי.

closeup-of-woman-hand-written-with-no-word-on-palm.jpg

מיגור תופעת האלימות

תנועת הנוער של עתידנא תחנך ותפעל למאבק עד חורמה בתופעת האלימות בחברה הערבית. סובלנות, דיאלוג וכבוד הדדי יעמדו בבסיס התהליך החינוכי בתנועה

excellent-customer-satisfaction-feedback.jpg

אחריות ומצוינות

תנועת הנוער שלנו תתחייב לקידום ערכי המצוינות, העלאת תחושת המסוגלות והגברת האמונה של בני הנוער ביכולותיהם האישיות. זאת באמצעות טיפוח מנהיגות והקניית כלים אפקטיביים להצטיין בכל תחומי החיים. כל זאת לא רק לטובתם האישית של חניכי התנועה, אלא גם לטובת כלל אזרחי ישראל.

מטרות התנועה

1

להצמיח את דור המנהיגות הבא של החברה הערבית

2

להעניק לחניכי התנועה את הכישורים והמיומנויות לחולל שינוי החברה הערבית, ולהשתלב בהצלחה בסיפור ההצלחה הישראלי

3

לעודד ולהכווין את חניכי התנועה לאחריות, מצוינות, מעורבות חברתית והתנדבות

4

להעמיד לנוער הערבי חלופה למגמות הבדלנות, הפועלת להשגת שוויון אזרחי מלא לצד מעורבות אזרחית והתנדבות

מבנה התנועה ויעדים מרכזיים

muslim-girl-with-her-classmate.jpg

שכבה צעירה

2 קבוצות תלמידים ובני נוער מכיתה ד-ו

a-group-of-diverse-teenagers.jpg

שכבה מתבגרת

2 קבוצות תלמידים ובני נוער מכיתה ז-י

two-students-studying-in-park-on-grass.jpg

שכבה בוגרת

קבוצת תלמידים ובני נוער מכיתה י"א-י"ב

סוגי הפעילות והנושאים העקרוניים

 

תנועת עתידנא הקימה מרכז הדרכה ראשי לפיתוח תכנים חינוכיים לצורך הדרכה והכשרה בסניפים.

אישורים הנדרשים לאימות הפרטים

תעודת זהות:

צילום תעודת זהות של המועמד כולל ספח מלא ופתוח, בקשה ללא תעודת זהות המועמד לא תיבדק.

אישור לימודים

  • אישור לימודים בציון שם הסטודנט, תואר, הפקולטה, ושנת הלימודים לתואר.
  • סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה הלומדים לתואר ראשון נדרשים לצרף תכנית לימודים שנתית בהיקף של 24 נקודות זכות או חמישה קורסים אקדמיים.
  • סטודנטים במכללות אזוריות נדרשים לצרף אישור לימודים עם חסות אקדמית של האוניברסיטה הנותנת חסות למכללה.

שכר לימוד

אישור המפרט את סכום שכר הלימוד השנתי, כולל פירוט באחוזים של היקף מערכת הלימודים השנתית.

משימה אישית

על מנת שבקשתך תיבחן יש לבצע משימת כתיבת מאמר דעה או צילום קטע וידיאו או קטע סאונד באחד מהנושאים הבאים:

  • שותפות ערבית יהודית בישראל- איך ניתן להשפיע לטובה על קרם היחסים שבין ערבים ליהודים בישראל.
  • היכן אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים מהיום.
  • אם היית מקים עמותה חברתית, מה היתה המטרה לשמה היית פועל.

אורך מאמר עד 350 מילים או קטע וידיאו או קטע סאונד של עד שתיים וחצי דקות.

ניתן לצלם וידיאו בפלאפון ואין צורך להשקיע בעריכה מקצועית.

ניתן להקליט סאונד בפלאפון או כל מכשיר הקלטה פשוט.

את המשימה ניתן לבצע בערבית, עברית או אנגלית.

ויקי בדריאן

ויקי עובדת במגזר הציבורי בעשרים השנים האחרונות במגוון רחב של תפקידים, בשנה האחרונה התמודדה ויקי על תפקיד ראש העיר קצרין. עבדה כדוברת עיריית קצרין, ובנוסף היתה אחראית להטמעת עולים ותושבים חדשים ויצרת קשרים עם משרדי ממשלה ולפיתוח תוכניות בעיר. בעלת תואר שני במדיניות ציבורית וביקורת פנימית.

ארז אשל

ממייסדי המדרשות למנהיגות חברתית ושימש במשך עשור כראש מדרשת עין פרת.
חבר הנהלה ופעיל בעשרות רבות של מיזמים ועמותות חברתיות בישראל. בעבר כיהן כמנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך והיה אחד ממנהיגי מאבק הסטודנטים להפחתת שכר הלימוד בשנת 1998 , מכהן כיו”ר ארגון לב אחד. ארז הוא סא”ל במיל' בצה”ל.

עו”ד איימן אבו-ריא

לאיימן ניסיון רב שנים כעו”ד בשירות הציבורי והפרטי.
החל 2003 איימן הוא הבעלים של משרד עורכי דין בחיפה הנחשב לאחד המשרדים המובילים בארץ בפיצויי הפקעת מקרקעין. המשרד מייצג גם פרטיים וגם גופים ממסדיים גדולים. בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית.

טוני נסר

מייסד ומנהל האגף הערבי בתנועת הנוער העובד והלומד מאז 1983 ועד 2019.
פעל רבות לשילוב צעירות ערביות בפעילות החינוך הבלתי פורמלי בעיקר בחברה הבדווית.
טוני יזם וליווה את המסעות לפולין של המדריכים מהחברה הערבית וקידם פעולות ההתנדבות לצעירים הערבים במסגרת השרות הלאומי-אזרחי. בוגר תוכנית מלווה משלחות בגרמניה מטעם הרשות לחילופין במשרד החוץ. בוגר תואר ראשון מדעי החברה והרוח היסטוריה כללית וגאוגרפיה ותואר שני בלימודי דמוקרטיה בינתחומיים במגמת היסטוריה.

עלי זחאלקה

עלי פועל בתחום החינוך למעלה מ 40 שנה בניהול מערכות חינוך חדשניות, הוא הקים וניהל בתי ספר בחברה הערבית בהם ביה"ס הדמוקרטי הראשון בכפר קרע. עלי שותף בהקמת מיזמים ועמותות שונות כגון: הפורום הערבי יהודי בוואדי ערה, ביה”ס הדו לשוני בכפר קרע, העמותה להעצמת הרוח בחינוך, העמותה החינוכית חברתית לשירות לאומי אזרחי בוואדי ערה. עלי כותב ומפרסם מאמרי אקטואליה ומרצה בתחום החינוך, התרבות וחיים משותפים. בוגר אוניברסיטת בן גוריון, מנהל חינוך וייעוץ ארגוני באוניברסיטת ת”א.

יפעת סלה

כיום מנכ”ל עמותת ‘אלומה – צעירים לשם שינוי’ המקדמת מוביליות של צעירים ישראלים מקבוצות ייחודיות, ופועלת לחיזוק תחושת השייכות שלהם לחברה הישראלית. יפעת חברת הנהלה ופעילה בהתנדבות בארגונים חברתיים שונים, אוהבת ומחויבת לפריפריה של החברה הישראלית. בעלת תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, ותארים שניים במגדר ובמשפטים.

אשרף ג’בור

את דרכו החל כמחנך במערכת החינוך (היהודית והערבית) ובהמשך ניהל את התיכון העירוני שפרעם. מאז 2014 מנהל את התוכנית הלאומית להנגשת השכלה גבוהה לחברה הערבית. אשרף נמנה עם מייסדי המדרשה למנהיגות ישראלית משותפת, חבר בקונגרס הישראלי באוניברסיטת בר אילן ובמספר ועדות חינוך שונות. בעל תואר שני בניהול מערכות חינוך ובעל תואר ראשון במדעי החינוך מאוניברסיטת חיפה ובוגר התוכנית ליועצי קריירה לבעלי תואר שני מאוניברסיטת ת"א.

מוחמד אבו-אלהיגא

למוחמד ניסיון של שנים בתפקידים שונים בתנועת הנוער של הנוער העובד והוא היה בין הראשונים בחברה הערבית שעשו שירות אזרחי בתנועה.בין תפקידיו הנוספים מוחמד מנהל המחלקה לחינוך בלתי פורמאלי בעיריית טמרה, מנחה ארצי מנהיגות צעירה וסגן יו”ר אגודת מנהלי מחלקות הנוער בישראל. בוגר תואר ראשון בחינוך הוראה והיסטוריה ותואר שני בסוציולוגיה מאוניברסיטת חיפה.

דר׳ דליה פדילה

ד”ר פדילה היא המייסדת של רשת Q העוסקת בחינוך, ייעוץ ופיתוח ארגוני של מוסדות חינוך המקדמים חינוך איכותי בחברה הערבית. היא דוברת בינלאומית בנושאי חינוך, מעמד האישה וזהות. ד"ר פדילה כיהנה כנשיאת המכללה להנדסה ומדעים בחברה הערבית ועמדה בראש המנהלת האקדמית של מכללת אלקאסמי. לדליה דוקטורט בספרות אנגלית מאוניברסיטת בר אילן.

עמית דרי

לאחר 10 שנות שירות בצה”ל השתחרר בדרגת רס”ן ומאז 2011 עוסק ביזמות, ניהול ופעילות חברתית וחינוכית בדגש על נוער וצעירים. עמית הקים וניהל את עמותת "מילואימניקים בחזית" אשר עוסקת במאבק בתנועת החרם נגד ישראל ולמשך כמה שנים ניהל את המכינה במדרשה למנהיגות "תבור". למד הנדסה אזרחית בטכניון ובוגר תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.